Team Awards

Beach Champions: South Tahoe (South Lake Tahoe, CA)

7-on-7 Champions: South Tahoe (South Lake Tahoe, CA)

Trench Wars Champions: Tokay (Lodi, CA)

Speed & Strength Champions: Tokay (Lodi, CA)

 

 

 




All-Camp Team

Morro Bay: Luke Buentiempo, Mike Unks, Myles Minnis

South Tahoe: Austin Rhoades, Paolo Torres, Peyton Galli, Hilario Nunez, Jake Tarwater

Tokay: Zach Fleming, Cory Glasgow, James McClain, Ian Lerner, Joesph Fillippini

University Prep: Andrew Mills, Dawson Gruhler, Andres Lawrimore

 

 

 




Speed & Strength Winners
 

 




Bench Press

Name                       School         Wt. Class          Weight

Cory Glasgow          Tokay           LW Skill              240

Josh Kirchner           Tokay          HW Skill              235

Zach Fleming           Tokay          LW Line              285

James McClain         Tokay         HW Line              275

 

40-Yard Dash

Name                       School         Wt. Class          Time

Cory Glasgow          Tokay           LW Skill            4.48

David Cooley-Scott Tokay           HW Skill           4.82

Zach Fleming           Tokay           LW Line           4.82

Myles Minnis        Morro Bay      HW Line          4.81

 

 

 




Pro Agility (5-10-5)

Name                       School         Wt. Class          Time

Tyler Wattanchinda South Tahoe LW Skill         4.40

Nathan Branco        Tokay             HW Skill         4.47

David Yciano            Tokay             LW Line          4.85

Gabe Gurin              U Prep           HW Line         4.72

 

Vertical Jump

Name                       School         Wt. Class          Height

Matt Cain             South Tahoe    LW Skill             34.3"

Kyle D'Anna             Tokay            HW Skill            31.3"

Aiden McFadden   U Prep            LW Line            29.4"

Nick Tavis                U Prep           HW Line            26.1"

 

 




Clean

Name                       School         Wt. Class          Weight

​Kaleb Beltrama    Morro Bay        LW Skill            215

McCallan Castles  South Tahoe   HW Skill            255

Hendriks                 U Prep            LW Line            195

Dillon Schmidt        Tokay             LW Line            195

Kyle Leake            South Tahoe    HW Line            220

Back Squat

Name                       School         Wt. Class          Weight

​Jakob Costley     South Tahoe    LW Skill              345

JMyles Minnis     Morro Bay       HW SKill             425

Hilario Nunez     South Tahoe    LW Line             265

Jordan Godina       Tokay             HW Line            375

 

 



Speed & Strength Winners
 

 




Session II
Team Awards

Beach Champions: South Tahoe (South Lake Tahoe, CA)

7-on-7 Champions: Modesto Christian (CA)

Trench Wars Champions: Modesto Christian (CA)

Speed & Strength Champions: Encinal (Alameda, CA)

 

 

 




All-Camp Team

Armijo: Elias Rojas, Emmett Espino, Lawrence Lofton, Jeremiah Newton

Chico: Ethan Bainbridge, Ray Melendez, Jose Martinez

Encinal: Kendan Robinson, Theori Oliver, David Hamilton
Modesto Christian: Ryan Higginbotham, Davion Gates,Xavier Carleton, Michael Chavez

Rio Americano: Logan Wheeler, Curtis Glenn, Griffin Green, Mitchell Dixon, Dylan Dao

South Tahoe: Cody Griffis, Matt Cain, Logan Langmeier

Winters: Thomas Kakutani, Anthony Carrion, Evan Judd, Jose Luis Gutierrez

 




Bench Press

Name                       School         Wt. Class          Weight

Vinny Craccchiolo  Rio Americano LW Skill         245

Jack Cartwright       Rio Americano HW Skill        280

Logan Pittman        Winters       LW Line              265

Muhamad Abusharkh  Armijo  HW Line              275

 

40-Yard Dash

Name                       School         Wt. Class          Time

Jacob Bowen    Mod. Christian    LW Skill            4.67

Davion Gates  Mod. Christian     HW Skill           4.72

Isaiah Gonzalez   Mod. Christian  HW Line        5.26

Sutter Sulwold         Chico              LW Line         4.91

 

 

 




Pro Agility (5-10-5)

Name                       School         Wt. Class          Time

Julian Williams        Encinal         LW Skill             4.40

Ray Melendez         Chico           HW Skill             3.96

Jezaiah Naigulevu   Encinal        LW Line             4.51

Muhamad Abusharkh   Armijo  HW Line           4.65

 

Vertical Jump

Name                       School         Wt. Class          Height

Landis Green          Encinal          LW Skill             30.7"

Dominic Holland  Rio Americano LW Line          30.7"

Zack Reese              Encinal          HW Skill            32.4"

Logan Pittman        Winters         LW Line            27.3"

Emmeett Espino     Armijo          HW Line            22.2"

 

 




Clean

Name                       School           Wt. Class          Weight

Abdul Holland        Encinal           LW Skill               225

Theori Oliver          Encinal           HW Skill              255

Xavier Carleton Mod. Christian   LW Line              205

Jesse Mercado        Armijo           HW Line              245

 

Back Squat

Name                       School         Wt. Class          Weight

Isaiah Torres  Mod. Christian     LW Skill              305

Evan Judd            Morro Bay       HW SKill             320

Paul Herrera    Rio Americano   LW Line              340

Emmett Espino      Armijo          HW Line              435

 

 



Speed & Strength Winners




Session I

Team Awards

Beach Champions: Kimberly (ID)

7-on-7 Champions: Acalanes (Lafayette, CA)

Trench Wars Champions: Acalanes (Lafayette, CA)

Speed & Strength Champions: Churchill County (Fallon, NV)

 

 

 




All-Camp Team

Acalanes: Robbie Rowell, Ryan Nall, Aiden McNawar, Max Anderson, Braydon Clarkson

Biggs: Eli Melendez, Daniel Velazquez, Eli Munoz

Churchill County: Sean McCormick, Trent Thorn, Tyler Word, Mike Lagoa

Dayton: Jeff Walker, Justin Schmidt, Cody Hardin, Johnny Morrison, Landon Wheeler

Hoopa Valley: Ryan Reed, Carlos Aguilar, Tanner Wiltse

Kimberly: McKade Huft, Collin Glass, Austin Laughlin

Wheatland: Anthony Contreras, Michael Sappa, Xavier Sanchez, Austin Gaylord, Andrew Ong

 




Session III

 




Bench Press

Name                       School         Wt. Class          Weight

Gabe Middleton  Acalanes          LW Skill             210

Riley Young         Wheatland        HW Skill            240

Nick Henderson   Acalanes          LW Line            215

Eli Munoz                 Biggs             HW Line            275

 

40-Yard Dash

Name                       School         Wt. Class          Time

Queziah Smith       Acalanes          LW Skill         4.64

Jake Delaney          Acalanes          HW Skill        4.62

Nick Bettencourt   Acalanes         HW Line        4.80

Taylor Holcomb     Kimberly         LW Line         4.96

 

 

 




Pro Agility (5-10-5)

Name                       School         Wt. Class          Time

Brock Richardson  Churchill      LW Skill             4.31

Trenten Thorn        Churchill     HW Skill             4.38

Russell Vershan     Churchill      LW Line             4.46

Collin Glass             Kimberly     HW Line             4.64

 

Vertical Jump

Name                       School         Wt. Class          Height

Elijiah Jackson        Churchill       LW Skill             35.1"

Christian Nemeth  Churchill       HW Skill            31.0"

Bryce Rose               Dayton         LW Line            28.1"

Austin Laughlin      Kimberly       HW Line           28.4"

 

 




Clean

Name                       School           Wt. Class          Weight

Sean McCormick  Churchill         LW Skill               245

Jacob Weber          Churchill        HW Skill              255

Tyler Word             Churchill        LW Line               275

Ryan Nall               Acalanes        HW Line              285

 

Back Squat

Name                       School         Wt. Class          Weight

Reid Clyburn         Churchill        LW Skill              315

Trenten Thorn      Churchill        HW SKill             345

Troy Olsen             Dayton          LW Line              315

Jacob Bake            Churchill        HW Line             370

 

 



Speed & Strength Winners




2017 

2017